Panasonic Industrial Automation Sales AFP0RT32CT
AFP0RT32CT picture photo
Mfg. Part Number
AFP0RT32CT
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V
Datasheet Download
AFP0RT32CT.pdf
Availability of AFP0RT32CT
QUANTITY
AFP0RT32CT Order Process
Ship out your order
Specifications of AFP0RT32CT
Internal Part NumberEIS-AFP0RT32CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesFP0R
Number of Inputs and Type16 - Digital
Number of Outputs and Type16 - Pulse (4), PWM (4), Solid State (8)
Voltage - Supply24VDC
Display TypeNo Display
Number Of Characters Per Row-
Expandable3 Modules Max
CommunicationsRS-232C
Memory Size32K Words
Mounting TypeDIN Rail
FeaturesBattery Backup
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress Protection-
SoftwareFPWINPRO7
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFP0RT32CT
Related LinksAFP0R, AFP0RT32CT Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AFP0RT32CT Details Description
Related parts for AFP0RT32CT
IC CLOCK 32KHZ DGTL-TRIM 8DIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
635 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf