Microsemi SoC AFS250-FG256
AFS250-FG256 picture photo
Mfg. Part Number
AFS250-FG256
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 114 I/O 256FBGA
Datasheet Download
AFS250-FG256.pdf
Availability of AFS250-FG256
QUANTITY
AFS250-FG256 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFS250-FG256
Internal Part NumberEIS-AFS250-FG256
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDDR Frequency 25/Jan/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFusion®
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits36864
Number of I/O114
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FPBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFS250-FG256
Related LinksAFS250, AFS250-FG256 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AFS250-FG256 Details Description
Related parts for AFS250-FG256
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
6 POS.JPT HSG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15A 60V ITO-220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf