Essentra Components (formerly Richco, Inc.) AFT25120A
AFT25120A picture photo
Mfg. Part Number
AFT25120A
Manufacturer
Product Category
Bumpers, Feet, Pads, Grips
Brief Description
FOOT CYLINDRICAL 0.984" DIA BLK
Datasheet Download
AFT25120A.pdf
Availability of AFT25120A
QUANTITY
AFT25120A Order Process
Ship out your order
Specifications of AFT25120A
Internal Part NumberEIS-AFT25120A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBumpers, Feet, Pads, Grips
SeriesAFT
ShapeCylindrical, Tapered
ColorBlack
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Thickness0.787" (20.00mm)
MaterialPolypropylene
Hardness-
FormIndividual Pieces
Mounting TypeThreaded Stud
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFT25120A
Related LinksAFT2, AFT25120A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
AFT25120A Details Description
Related parts for AFT25120A
CONN FFC BOTTOM 4POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
BOOT STRAIN RELIEF 18.5MM DIAM datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf