NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. AFT27S006NT1
AFT27S006NT1 picture photo
Mfg. Part Number
AFT27S006NT1
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
FET RF NCH 65V 2690MHZ PLD1.5W
Datasheet Download
AFT27S006NT1.pdf
Availability of AFT27S006NT1
QUANTITY
AFT27S006NT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFT27S006NT1
Internal Part NumberEIS-AFT27S006NT1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS
Frequency728MHz ~ 2.7GHz
Gain22dB
Voltage - Test28VDC
Current Rating10µA
Noise Figure-
Current - Test70mA
Power - Output28.8dBm
Voltage - Rated65VDC
Package / CasePLD-1.5W-2
Supplier Device PackagePLD-1.5W-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFT27S006NT1
AFT27S006NT1 Details Description
Related parts for AFT27S006NT1
BOARD TERMINAL STD TURRET 25POS datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 10V USC datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+8POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf