Taiyo Yuden AG20PT152F-L3N
AG20PT152F-L3N picture photo
Mfg. Part Number
AG20PT152F-L3N
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 1500V 500V THROUGH HOLE
Datasheet Download
AG20PT152F-L3N.pdf
Availability of AG20PT152F-L3N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AG20PT152F-L3N Order Process
Ship out your order
Specifications of AG20PT152F-L3N
Internal Part NumberEIS-AG20PT152F-L3N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesAG
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)1500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)-
Tolerance±500V
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AG20PT152F-L3N
Related LinksAG20PT1, AG20PT152F-L3N Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
AG20PT152F-L3N Details Description
Related parts for AG20PT152F-L3N
IC REG LDO 20V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
DUCT SLT HAL FREE WHT 2X2"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 400W 230V datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 17POS datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 16V 10X10X10MM 105C 3000H datasheet.pdf