TE Connectivity Deutsch Connectors AGC-15-A03S
AGC-15-A03S picture photo
Mfg. Part Number
AGC-15-A03S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL SZ 15 M28 BLACK
Datasheet Download
AGC-15-A03S.pdf
Availability of AGC-15-A03S
QUANTITY
AGC-15-A03S Order Process
Ship out your order
Specifications of AGC-15-A03S
Internal Part NumberEIS-AGC-15-A03S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesAG
TypeBackshell, Grounding
Cable Opening-
Diameter - Outside1.324" (33.63mm)
Shell Size - Insert15
Thread SizeM28x1
Cable Exit180°
MaterialComposite
Plating-
Shielding-
ColorBlack
FeaturesIncludes Contacts and Insertion/Removal Tool
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-5015, MIL-DTL-83723 Series III
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGC-15-A03S
Related LinksAGC-1, AGC-15-A03S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AGC-15-A03S Details Description
Related parts for AGC-15-A03S
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 12.19MM datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO216AA datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf