Eaton (formerly Cooper Bussmann) AGC-3-2/10-R
AGC-3-2/10-R picture photo
Mfg. Part Number
AGC-3-2/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
AGC-3-2/10-R.pdf
Availability of AGC-3-2/10-R
QUANTITY
AGC-3-2/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AGC-3-2/10-R
Internal Part NumberEIS-AGC-3-2/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGC-3-2/10-R
Related LinksAGC-3-, AGC-3-2/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
AGC-3-2/10-R Details Description
Related parts for AGC-3-2/10-R
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf