Eaton (formerly Cooper Bussmann) AGC-3-2/10-R
AGC-3-2/10-R picture photo
Mfg. Part Number
AGC-3-2/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
AGC-3-2/10-R.pdf
Availability of AGC-3-2/10-R
QUANTITY
AGC-3-2/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AGC-3-2/10-R
Internal Part NumberEIS-AGC-3-2/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGC-3-2/10-R
Related LinksAGC-3-, AGC-3-2/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
AGC-3-2/10-R Details Description
Related parts for AGC-3-2/10-R
IC ACCELER DUAL AXIS DGTL 8-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY PCIE X4 500MM TWINAX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
0.8MM B TO B PLUG ASSY datasheet.pdf