Artesyn Embedded Technologies AGH150-48S05-6
AGH150-48S05-6 picture photo
Mfg. Part Number
AGH150-48S05-6
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
AGH150-48S05-6.pdf
Availability of AGH150-48S05-6
QUANTITY
AGH150-48S05-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGH150-48S05-6
Internal Part NumberEIS-AGH150-48S05-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAGH150
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.41" H (61.0mm x 57.9mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGH150-48S05-6
Related LinksAGH150-, AGH150-48S05-6 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGH150-48S05-6 Details Description
Related parts for AGH150-48S05-6
IC REG LDO 3.3V/3V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3489 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM NIK PLT BRAID datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 64VQFN datasheet.pdf
IC DAC VIDEO 3CH 170MHZ 48LQFP datasheet.pdf