Micron Technology MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
MT48LC8M16LFB4-8 IT:G picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48LC8M16LFB4-8 IT:G.pdf
Availability of MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
QUANTITY
MT48LC8M16LFB4-8 IT:G Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY15W Series 03/Dec/2011
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed125MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
Related LinksMT48LC8M16, MT48LC8M16LFB4-8 IT:G Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16LFB4-8 IT:G Details Description
Related parts for MT48LC8M16LFB4-8 IT:G
CAP CER 2200PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD MULT 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.113 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FGR31 110VAC 3NO+1NC datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf