Artesyn Embedded Technologies AGH150-48S05PB-6
AGH150-48S05PB-6 picture photo
Mfg. Part Number
AGH150-48S05PB-6
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
AGH150-48S05PB-6.pdf
Availability of AGH150-48S05PB-6
QUANTITY
AGH150-48S05PB-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGH150-48S05PB-6
Internal Part NumberEIS-AGH150-48S05PB-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGH150-48S05PB-6
Related LinksAGH150-4, AGH150-48S05PB-6 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGH150-48S05PB-6 Details Description
Related parts for AGH150-48S05PB-6
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf