Sullins Connector Solutions AGM24DRMT
AGM24DRMT picture photo
Mfg. Part Number
AGM24DRMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
AGM24DRMT.pdf
Availability of AGM24DRMT
QUANTITY
AGM24DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM24DRMT
Internal Part NumberEIS-AGM24DRMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM24DRMT
Related LinksAGM2, AGM24DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM24DRMT Details Description
Related parts for AGM24DRMT
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 40POS TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 24POS PG29 datasheet.pdf
SOCKET 8PAD 3.8X3.8 SAW FILTER datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 2"X30' A CRS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22.1 OHM 2506 datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf