Panduit FSD83-12-C
FSD83-12-C picture photo
Mfg. Part Number
FSD83-12-C
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Accessories - Wire Ferrules
Brief Description
FERRULE INS VNL AWG8 RED 5/8"
Datasheet Download
FSD83-12-C.pdf
Availability of FSD83-12-C
QUANTITY
FSD83-12-C Order Process
Ship out your order
Specifications of FSD83-12-C
Internal Part NumberEIS-FSD83-12-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Accessories - Wire Ferrules
SeriesPan-Term®
TypeSingle Wire
InsulationInsulated
StyleDIN
Size8 AWG (10mm²)
Length - Overall21.00mm
Length - Pin12.00mm
ColorRed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSD83-12-C
Related LinksFSD83, FSD83-12-C Datasheet, Panduit Distributor
FSD83-12-C Details Description
Related parts for FSD83-12-C
IC FLASH 2MBIT 90NS 52PQFP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.75V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
TXRX OPT SFP DGTL 850NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf