Murata Electronics North America GRM31M6R1H102JZ01L
GRM31M6R1H102JZ01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31M6R1H102JZ01L
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V R2H 1206
Datasheet Download
GRM31M6R1H102JZ01L.pdf
Availability of GRM31M6R1H102JZ01L
QUANTITY
GRM31M6R1H102JZ01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31M6R1H102JZ01L
Internal Part NumberEIS-GRM31M6R1H102JZ01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package3,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31M6R1H102JZ01L
Related LinksGRM31M6R1, GRM31M6R1H102JZ01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31M6R1H102JZ01L Details Description
Related parts for GRM31M6R1H102JZ01L
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 6 POS SEAL 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf