Sullins Connector Solutions AGM24DTMT-S189
AGM24DTMT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AGM24DTMT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AGM24DTMT-S189.pdf
Availability of AGM24DTMT-S189
QUANTITY
AGM24DTMT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM24DTMT-S189
Internal Part NumberEIS-AGM24DTMT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM24DTMT-S189
Related LinksAGM24DT, AGM24DTMT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM24DTMT-S189 Details Description
Related parts for AGM24DTMT-S189
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RELAY & LAMP DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf