Sullins Connector Solutions AGM40DRSN-S288
AGM40DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AGM40DRSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .156
Datasheet Download
AGM40DRSN-S288.pdf
Availability of AGM40DRSN-S288
QUANTITY
AGM40DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM40DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-AGM40DRSN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM40DRSN-S288
Related LinksAGM40DR, AGM40DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM40DRSN-S288 Details Description
Related parts for AGM40DRSN-S288
IC MUX 8:1 PREC 1:2 FANOUT 44MLF datasheet.pdf
JTAG-BOOSTER FOR IDT64145 3.3V datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.394" DIA BLK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
5P 40MM IMPACT MEZZ 16 COL OPEN datasheet.pdf