Panasonic Electric Works AGN260S12
AGN260S12 picture photo
Mfg. Part Number
AGN260S12
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
Datasheet Download
AGN260S12.pdf
Availability of AGN260S12
QUANTITY
AGN260S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGN260S12
Internal Part NumberEIS-AGN260S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Featured ProductSpace-Saving, High-Reliability Signal Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesAGN
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage125VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power100 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGN260S12
Related LinksAGN2, AGN260S12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AGN260S12 Details Description
Related parts for AGN260S12
IC OPAMP JFET 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
PAC-ABS8-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 560 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CMC RCPT CONN LEFT BRN MOX 32CKT datasheet.pdf
23 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf