Vishay Semiconductor/Diodes Division BY500-400-E3/73
BY500-400-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BY500-400-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 5A DO201AD
Datasheet Download
BY500-400-E3/73.pdf
Availability of BY500-400-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY500-400-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY500-400-E3/73
Internal Part NumberEIS-BY500-400-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY500-400-E3/73
Related LinksBY500-4, BY500-400-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY500-400-E3/73 Details Description
Related parts for BY500-400-E3/73
SURGE SUPP 145V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 20A 690V CLASS AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 49MM datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf