API Delevan P1812-123J
P1812-123J picture photo
Mfg. Part Number
P1812-123J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 550MA 670 MOHM
Datasheet Download
P1812-123J.pdf
Availability of P1812-123J
QUANTITY
P1812-123J Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812-123J
Internal Part NumberEIS-P1812-123J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating550mA
Current - Saturation752mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)670 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812-123J
Related LinksP1812, P1812-123J Datasheet, API Delevan Distributor
P1812-123J Details Description
Related parts for P1812-123J
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 560K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 12.5"L X 10.72"W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf