Vishay Semiconductor/Diodes Division AGP15-400-E3/54
AGP15-400-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
AGP15-400-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A DO204
Datasheet Download
AGP15-400-E3/54.pdf
Availability of AGP15-400-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AGP15-400-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGP15-400-E3/54
Internal Part NumberEIS-AGP15-400-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGP15-400-E3/54
Related LinksAGP15-4, AGP15-400-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AGP15-400-E3/54 Details Description
Related parts for AGP15-400-E3/54
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.3"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES 470K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf