Vishay Semiconductor/Diodes Division AGP15-800-E3/54
AGP15-800-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
AGP15-800-E3/54
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO204
Datasheet Download
AGP15-800-E3/54.pdf
Availability of AGP15-800-E3/54
QUANTITY
AGP15-800-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGP15-800-E3/54
Internal Part NumberEIS-AGP15-800-E3/54
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGP15-800-E3/54
Related LinksAGP15-8, AGP15-800-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AGP15-800-E3/54 Details Description
Related parts for AGP15-800-E3/54
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LATCH 9BIT D 3STATE 24-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf