TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-24/A
HWS150-24/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-24/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
HWS150-24/A.pdf
Availability of HWS150-24/A
QUANTITY
HWS150-24/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-24/A
Internal Part NumberEIS-HWS150-24/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 41.9mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-24/A
Related LinksHWS15, HWS150-24/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-24/A Details Description
Related parts for HWS150-24/A
TRANS PNP 45V 0.5A SMD SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN SCKT 6POS(2X3) 22-20AWG GRN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
MARKER CABLE TIES datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf