Vishay Semiconductor/Diodes Division AGP15-800HE3/54
AGP15-800HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
AGP15-800HE3/54
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO204
Datasheet Download
AGP15-800HE3/54.pdf
Availability of AGP15-800HE3/54
QUANTITY
AGP15-800HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGP15-800HE3/54
Internal Part NumberEIS-AGP15-800HE3/54
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGP15-800HE3/54
Related LinksAGP15-8, AGP15-800HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AGP15-800HE3/54 Details Description
Related parts for AGP15-800HE3/54
IC REG LDO 3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 9 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
PNEU HEAD COPALUM 6AWG datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED LM231A WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf