Artesyn Embedded Technologies AGQ100-48S2V5-6
AGQ100-48S2V5-6 picture photo
Mfg. Part Number
AGQ100-48S2V5-6
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 100W
Datasheet Download
AGQ100-48S2V5-6.pdf
Availability of AGQ100-48S2V5-6
QUANTITY
AGQ100-48S2V5-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ100-48S2V5-6
Internal Part NumberEIS-AGQ100-48S2V5-6
FamilyDC DC Converters
SeriesAGQ100
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max63W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ100-48S2V5-6
Related LinksAGQ100-, AGQ100-48S2V5-6 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ100-48S2V5-6 Details Description
Related parts for AGQ100-48S2V5-6
LED GREEN T1-3/4 FLASHER RT ANG datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZDU 2.5-2 datasheet.pdf
OSC XO 25.002MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 32VDC 1206 datasheet.pdf