Artesyn Embedded Technologies AGQ150-48S05P-4L
AGQ150-48S05P-4L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ150-48S05P-4L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
AGQ150-48S05P-4L.pdf
Availability of AGQ150-48S05P-4L
QUANTITY
AGQ150-48S05P-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ150-48S05P-4L
Internal Part NumberEIS-AGQ150-48S05P-4L
FamilyDC DC Converters
SeriesAGQ150
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ150-48S05P-4L
Related LinksAGQ150-4, AGQ150-48S05P-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ150-48S05P-4L Details Description
Related parts for AGQ150-48S05P-4L
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RING TUBULAR 4AWG #3/8 datasheet.pdf
SENSOR BIDIRECTIONAL +-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE BLIND HOLE MT NAT 50LB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAC-HZ-5P-MS/5 0-542 SCO BK datasheet.pdf
BEVEL 5.00MM datasheet.pdf