Artesyn Embedded Technologies AGQ150-48S05PB-4L
AGQ150-48S05PB-4L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ150-48S05PB-4L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
AGQ150-48S05PB-4L.pdf
Availability of AGQ150-48S05PB-4L
QUANTITY
AGQ150-48S05PB-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ150-48S05PB-4L
Internal Part NumberEIS-AGQ150-48S05PB-4L
FamilyDC DC Converters
SeriesAGQ150
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ150-48S05PB-4L
Related LinksAGQ150-4, AGQ150-48S05PB-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ150-48S05PB-4L Details Description
Related parts for AGQ150-48S05PB-4L
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 700MA 90 MOHM datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-300 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf