Artesyn Embedded Technologies AGQ200-48S1V5PB-4L
AGQ200-48S1V5PB-4L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ200-48S1V5PB-4L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W
Datasheet Download
AGQ200-48S1V5PB-4L.pdf
Availability of AGQ200-48S1V5PB-4L
QUANTITY
AGQ200-48S1V5PB-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ200-48S1V5PB-4L
Internal Part NumberEIS-AGQ200-48S1V5PB-4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAGQ200
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ200-48S1V5PB-4L
Related LinksAGQ200-48, AGQ200-48S1V5PB-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ200-48S1V5PB-4L Details Description
Related parts for AGQ200-48S1V5PB-4L
IC CONTROLLER PHASE 20L-MLPQ datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL SMD TIN datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM MINI CONN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf