Artesyn Embedded Technologies AGQ200B-48S2V5PB-4L
AGQ200B-48S2V5PB-4L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ200B-48S2V5PB-4L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W
Datasheet Download
AGQ200B-48S2V5PB-4L.pdf
Availability of AGQ200B-48S2V5PB-4L
QUANTITY
AGQ200B-48S2V5PB-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ200B-48S2V5PB-4L
Internal Part NumberEIS-AGQ200B-48S2V5PB-4L
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ200B-48S2V5PB-4L
Related LinksAGQ200B-4, AGQ200B-48S2V5PB-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ200B-48S2V5PB-4L Details Description
Related parts for AGQ200B-48S2V5PB-4L
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 29POS datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP POLY 2.2UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf