Panasonic Electric Works AGQ210A24
AGQ210A24 picture photo
Mfg. Part Number
AGQ210A24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Datasheet Download
AGQ210A24.pdf
Availability of AGQ210A24
QUANTITY
AGQ210A24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ210A24
Internal Part NumberEIS-AGQ210A24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Design/SpecificationAGQ Series Increase Capacity 18/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesAGQ
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power120 mW
Coil Resistance4.8 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ210A24
Related LinksAGQ2, AGQ210A24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AGQ210A24 Details Description
Related parts for AGQ210A24
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf