Diodes Incorporated AH3360-Z-7
AH3360-Z-7 picture photo
Mfg. Part Number
AH3360-Z-7
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC HALL SENSR UNIPLOR SW SOT553
Datasheet Download
AH3360-Z-7.pdf
Availability of AH3360-Z-7
QUANTITY
AH3360-Z-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AH3360-Z-7
Internal Part NumberEIS-AH3360-Z-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductAH189x AH1812 and AH3360 Hall Switches
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range30G Trip, 20G Release
TypeUnipolar Switch
Voltage - Supply1.6 V ~ 3.6 V
Current - Supply2.1mA
Current - Output (Max)3mA
Output Type-
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-553
Supplier Device PackageSOT-553
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AH3360-Z-7
Related LinksAH336, AH3360-Z-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AH3360-Z-7 Details Description
Related parts for AH3360-Z-7
VARISTOR 26VDC .15PF ESD 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR W/TH DR 15AU datasheet.pdf
11KW 240V 1500RPM ABS BRK G5 M datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
D4NH-6DAS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
GIC 6.2MM PITCH 1POS CAP HSG RED datasheet.pdf