FFF 20020111-H161A01LF
20020111-H161A01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020111-H161A01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK
Datasheet Download
20020111-H161A01LF.pdf
Availability of 20020111-H161A01LF
QUANTITY
20020111-H161A01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020111-H161A01LF
Internal Part NumberEIS-20020111-H161A01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSignal and Power Terminal Blocks
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series06-508
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020111-H161A01LF
Related Links20020111-, 20020111-H161A01LF Datasheet, FFF Distributor
20020111-H161A01LF Details Description
Related parts for 20020111-H161A01LF
CONN HEADER 6POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES SMD 1.14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf