Cornell Dubilier Electronics AHA107M06D16T-F
AHA107M06D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA107M06D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AHA107M06D16T-F.pdf
Availability of AHA107M06D16T-F
QUANTITY
AHA107M06D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA107M06D16T-F
Internal Part NumberEIS-AHA107M06D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA107M06D16T-F
Related LinksAHA107M, AHA107M06D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA107M06D16T-F Details Description
Related parts for AHA107M06D16T-F
CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN RAMBUS XDR 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOARD SHIELD 0.5 X 0.538" COVER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIT HEX 6MM 1.14" 10/PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf