Yageo AHA10BFB-10R
AHA10BFB-10R picture photo
Mfg. Part Number
AHA10BFB-10R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 100W
Datasheet Download
AHA10BFB-10R.pdf
Availability of AHA10BFB-10R
QUANTITY
AHA10BFB-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA10BFB-10R
Internal Part NumberEIS-AHA10BFB-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Height1.791" (45.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA10BFB-10R
Related LinksAHA10B, AHA10BFB-10R Datasheet, Yageo Distributor
AHA10BFB-10R Details Description
Related parts for AHA10BFB-10R
PLUG ASSY,64POS,CHAMP-LOK datasheet.pdf
CABLE N/N 12" RG-213 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A SOT-227 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
IC CLOCK VCO & PLL 1.2 GHZ 48LLP datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 324FBGA datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf