Cornell Dubilier Electronics AHA227M16G24B-F
AHA227M16G24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA227M16G24B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AHA227M16G24B-F.pdf
Availability of AHA227M16G24B-F
QUANTITY
AHA227M16G24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA227M16G24B-F
Internal Part NumberEIS-AHA227M16G24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA227M16G24B-F
Related LinksAHA227M, AHA227M16G24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA227M16G24B-F Details Description
Related parts for AHA227M16G24B-F
FIXED IND 27UH 5.3A 26 MOHM TH datasheet.pdf
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 8.31" datasheet.pdf