Vishay/Dale CMF554K9900FERE70
CMF554K9900FERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554K9900FERE70
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554K9900FERE70.pdf
Availability of CMF554K9900FERE70
QUANTITY
CMF554K9900FERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554K9900FERE70
Internal Part NumberEIS-CMF554K9900FERE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554K9900FERE70
Related LinksCMF554K9, CMF554K9900FERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554K9900FERE70 Details Description
Related parts for CMF554K9900FERE70
RES SMD 34.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 7.36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MINI SPOX PLUG HSG 5240071 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 012A NRB 23" datasheet.pdf