Vishay/Vitramon VJ0805D1R2CXPAJ
VJ0805D1R2CXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R2CXPAJ
Brief Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R2CXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R2CXPAJ
QUANTITY
VJ0805D1R2CXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R2CXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R2CXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R2CXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R2CXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R2CXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R2CXPAJ
CONN RCPT 42POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 42A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 132BGA datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC datasheet.pdf