Yageo AHA25AFB-250R
AHA25AFB-250R picture photo
Mfg. Part Number
AHA25AFB-250R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 25W
Datasheet Download
AHA25AFB-250R.pdf
Availability of AHA25AFB-250R
QUANTITY
AHA25AFB-250R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA25AFB-250R
Internal Part NumberEIS-AHA25AFB-250R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA25AFB-250R
Related LinksAHA25A, AHA25AFB-250R Datasheet, Yageo Distributor
AHA25AFB-250R Details Description
Related parts for AHA25AFB-250R
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 25W D 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 105VWM 187VC DO204AC datasheet.pdf
TOOL CONTACT REMOVAL datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf