Yageo AHA25AJB-0R68
AHA25AJB-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
AHA25AJB-0R68
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 25W
Datasheet Download
AHA25AJB-0R68.pdf
Availability of AHA25AJB-0R68
QUANTITY
AHA25AJB-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA25AJB-0R68
Internal Part NumberEIS-AHA25AJB-0R68
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA25AJB-0R68
Related LinksAHA25A, AHA25AJB-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
AHA25AJB-0R68 Details Description
Related parts for AHA25AJB-0R68
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 30V TO-206 datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf