Cornell Dubilier Electronics AHA337M06X16T-F
AHA337M06X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA337M06X16T-F
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AHA337M06X16T-F.pdf
Availability of AHA337M06X16T-F
QUANTITY
AHA337M06X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA337M06X16T-F
Internal Part NumberEIS-AHA337M06X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA337M06X16T-F
Related LinksAHA337M, AHA337M06X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA337M06X16T-F Details Description
Related parts for AHA337M06X16T-F
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 20POS .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 7POS VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 30POS GOLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1 BK 6 IN datasheet.pdf
BAG 8X8" STATIC SHIELD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 25NS 63BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf