Cornell Dubilier Electronics AHA475M35B12T-F
AHA475M35B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA475M35B12T-F
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AHA475M35B12T-F.pdf
Availability of AHA475M35B12T-F
QUANTITY
AHA475M35B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA475M35B12T-F
Internal Part NumberEIS-AHA475M35B12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesAHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA475M35B12T-F
Related LinksAHA475M, AHA475M35B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA475M35B12T-F Details Description
Related parts for AHA475M35B12T-F
AMP MMIC SI BIPOLAR 70MIL PKG datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR T 1805-A 80-A 62 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf