Cornell Dubilier Electronics AHA476M16D16B-F
AHA476M16D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA476M16D16B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AHA476M16D16B-F.pdf
Availability of AHA476M16D16B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHA476M16D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA476M16D16B-F
Internal Part NumberEIS-AHA476M16D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.6 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA476M16D16B-F
Related LinksAHA476M, AHA476M16D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA476M16D16B-F Details Description
Related parts for AHA476M16D16B-F
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT .71" datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM RED datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf