Bourns Inc. PEC11-4120F-N0018
PEC11-4120F-N0018 picture photo
Mfg. Part Number
PEC11-4120F-N0018
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER
Datasheet Download
PEC11-4120F-N0018.pdf
Availability of PEC11-4120F-N0018
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PEC11-4120F-N0018 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC11-4120F-N0018
Internal Part NumberEIS-PEC11-4120F-N0018
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEC11 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModels PEC11/PEC12 Feb/2013
Standard Package75
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesPEC11
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution18
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC11-4120F-N0018
Related LinksPEC11-41, PEC11-4120F-N0018 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEC11-4120F-N0018 Details Description
Related parts for PEC11-4120F-N0018
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
KIT PICTAIL EXT FOR SX1211 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M datasheet.pdf
SWITCH LEVER LEFT SPST-NC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT363 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf