Cornell Dubilier Electronics AHA476M25E16B-F
AHA476M25E16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA476M25E16B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AHA476M25E16B-F.pdf
Availability of AHA476M25E16B-F
QUANTITY
AHA476M25E16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA476M25E16B-F
Internal Part NumberEIS-AHA476M25E16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.6 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current91mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA476M25E16B-F
Related LinksAHA476M, AHA476M25E16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA476M25E16B-F Details Description
Related parts for AHA476M25E16B-F
RES 250 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUDIO JACK 2 STACKED BLUE/LIME datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .05W 15MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 20W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .01UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf