Cornell Dubilier Electronics AHA476M50G24B-F
AHA476M50G24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA476M50G24B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AHA476M50G24B-F.pdf
Availability of AHA476M50G24B-F
QUANTITY
AHA476M50G24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA476M50G24B-F
Internal Part NumberEIS-AHA476M50G24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA476M50G24B-F
Related LinksAHA476M, AHA476M50G24B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA476M50G24B-F Details Description
Related parts for AHA476M50G24B-F
CONN RCPT 14POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT ETHERNET RCM3720 US datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC P600 datasheet.pdf
TRIAC 400V 12A datasheet.pdf