Yageo AHA500JB-33R
AHA500JB-33R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500JB-33R
Brief Description
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 5W
Datasheet Download
AHA500JB-33R.pdf
Availability of AHA500JB-33R
QUANTITY
AHA500JB-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500JB-33R
Internal Part NumberEIS-AHA500JB-33R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500JB-33R
Related LinksAHA500, AHA500JB-33R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500JB-33R Details Description
Related parts for AHA500JB-33R
IDC CABLE - HSR26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .254M datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf