Yageo AHA50AFB-3R
AHA50AFB-3R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AFB-3R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 50W
Datasheet Download
AHA50AFB-3R.pdf
Availability of AHA50AFB-3R
QUANTITY
AHA50AFB-3R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AFB-3R
Internal Part NumberEIS-AHA50AFB-3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AFB-3R
Related LinksAHA50, AHA50AFB-3R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AFB-3R Details Description
Related parts for AHA50AFB-3R
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC R6 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 209/12 V0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf