Atmel AT28C64X-25PC
AT28C64X-25PC picture photo
Mfg. Part Number
AT28C64X-25PC
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28DIP
Datasheet Download
AT28C64X-25PC.pdf
Availability of AT28C64X-25PC
QUANTITY
AT28C64X-25PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C64X-25PC
Internal Part NumberEIS-AT28C64X-25PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Memory Size64K (8K x 8)
Speed250ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C64X-25PC
Related LinksAT28C6, AT28C64X-25PC Datasheet, Atmel Distributor
AT28C64X-25PC Details Description
Related parts for AT28C64X-25PC
FIXED IND 560UH 930MA 1.07 OHM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf