Yageo AHA50AFB-3R3
AHA50AFB-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AFB-3R3
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W
Datasheet Download
AHA50AFB-3R3.pdf
Availability of AHA50AFB-3R3
QUANTITY
AHA50AFB-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AFB-3R3
Internal Part NumberEIS-AHA50AFB-3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AFB-3R3
Related LinksAHA50A, AHA50AFB-3R3 Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AFB-3R3 Details Description
Related parts for AHA50AFB-3R3
CONN HEADER 56POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLACK 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPDT 7A datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf