Yageo AHA50AFB-6R
AHA50AFB-6R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AFB-6R
Brief Description
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 50W
Datasheet Download
AHA50AFB-6R.pdf
Availability of AHA50AFB-6R
QUANTITY
AHA50AFB-6R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AFB-6R
Internal Part NumberEIS-AHA50AFB-6R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AFB-6R
Related LinksAHA50, AHA50AFB-6R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AFB-6R Details Description
Related parts for AHA50AFB-6R
FIXED IND 47UH 110MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
WIRE CLAMP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DIODE SCHOTT SBD 600V 50A SOT227 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf