Yageo AHA50AJB-100R
AHA50AJB-100R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AJB-100R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W
Datasheet Download
AHA50AJB-100R.pdf
Availability of AHA50AJB-100R
QUANTITY
AHA50AJB-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AJB-100R
Internal Part NumberEIS-AHA50AJB-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AJB-100R
Related LinksAHA50A, AHA50AJB-100R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AJB-100R Details Description
Related parts for AHA50AJB-100R
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.87 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V CH 1812 datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED STD ACTR datasheet.pdf
TYPE-3 SIZE 16 PIN ASSY datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER US CANADA WR44 datasheet.pdf
PCB TERMINAL BLOCK 11POS datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf